Самооцінка дітей – справа рук їх батьків: Що вбиває дитячу самооцінку? Головні поради, як виростити самодостатню особистість

На думку психологів, більшість наших проблем і комплексів родом із нашого дитинства.

Сумнів у власній особистості, невміння будувати стосунки та постійні страхи – наслідки заниженої самооцінки у дитини. Невпевненість в собі часто породжується діями й словами батьків, тому важливо знати, як виростити успішного і щасливого нащадка.

Давно помічено, що найбільшого життєвого успіху добиваються люди, які в дитинстві вірили в себе, отримували підтримку дорослих. Вони більш впевнено поводяться в житті, не зациклюючись на труднощах. Така висока самооцінка багато в чому є заслугою батьків, які доклали максимум зусиль для формування цілісної особистості.

Що може вплинути на самооцінку дитини

Всі діти від природи народжуються з ідеальною самооцінкою. У міру дорослішання в колі сім’ї вони переймають звички та ставлення до речей від дорослих, прислухаються до їхніх слів. Саме батьки закладають основи успіху, допомагають формувати позитивне мислення і правильне ставлення до життя.

Навіть у дитячому віці батьки впливають на формування самооцінки. До 2 років вони закладають позитивний погляд на навколишній світ, заохочують спроби стати самостійним. У садку відбувається найглибший процес соціалізації, який активно триває в школі.

Дорослі впливають на характер і особистість дитини своїм вихованням. Багато що залежить від ступеня свободи та строгості, довіри між різними поколіннями, рівня контролю за вчинками й діями дитини. У підлітковому віці на самооцінку впливають стосунки з однолітками та вчителями.

Фактори самооцінки

Самооцінка, на думку психологів, формується з багатьох чинників. Знаючи їх, дорослі можуть уважніше ставитися до дитини, непомітно направляти та підтримувати.

Стиль виховання

Якщо батьки відрізняються строгим характером, повністю контролюють кожен крок малюка, він перестає проявляти ініціативу. Щоб не розчарувати дорослих, він не діє, побоюючись помилок і засудження з боку рідних людей.

Самооцінка батьків

Деякі батьки постійно повторюють, що неможливо досягти мети, все складно, все погано. Вони закладають в дитині негативне сприйняття світу, невпевненість у власних силах і талантах. Батьки із заниженою самооцінкою мимоволі передають її дітям, не даючи розвиватися і рости морально.

Уміння приймати дитину

Головне правило, якого не дотримуються багато дорослих, – любити дітей, незважаючи на погані вчинки, слабкості та недоліки. Більшість батьків намагаються переробити малюка, нав’язують власні нереалізовані мрії та сподівання. Вони закладають в його свідомість сумніви у тому, що його можна полюбити безумовно і просто так. У зрілому віці він не може побудувати повноцінну сім’ю, має психологічні комплекси.

Ставлення до дітей

Дитина завжди запам’ятовує й аналізує слова батьків. Критика відкладається на підсвідомості, підточує впевненість і самооцінку зсередини протягом багатьох років. Малюк гостро потребує частої похвали, позитивних оцінок, вираження любові з боку батьків.

Як підтримати самооцінку дітей: поради батькам

Основне правило – більше підтримувати, хвалити, менше критикувати та карати без приводу. Діти ображаються, коли їм не довіряють, тому частіше просіть про допомогу по дому, просіть помити посуд, виконати важливе доручення. Це посіє впевненість в силах і підвищить самооцінку.

Перестаньте дратуватися, якщо діти не можуть впоратися з уроками, прибиранням або завданням з алгебри. Багато простих із точки зору дорослих речей неймовірно складні для маленької дитини. Навчіться підтримувати, щоб не сформувалася звичка кидати справу при найменшій невдачі.

Вчіться робити зауваження акуратно, без образ і критики  Говоріть про себе і свої емоції, не зачіпаючи здібності дітей: «Я засмутилася, що ти не прибрав у кімнаті», «Я хвилююсь, що ти не можеш вивчити таблицю множення».

Щоб виростити нащадка з високою самооцінкою, не критикуйте його на людях, не порівнюйте з однолітками. Вчіться хвалити його за кожен успіх, виключіть з лексикону образи та образливі фрази. Підтримка батьків стає фундаментом для майбутнього успіху і впевненості в собі.

Сподобалась стаття? Обов’язково поділіться з друзями або поширте у своїх соцмережах!

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *