Кращі способи розмножити орхідею вдома. Усім жінкам на замітку!

Кожен метод розмноження має певні особливості.

Як розмножити орхідею у домашніх умовах? У першу чергу, все залежить від того, якого роду рослину ви збираєтеся розмножувати, у який час року, і чи готова до цього сама орхідея. Також важливий і сам спосіб отримання паростків.

Відразу відзначимо, що спосіб розмноження потрібно вибирати залежно від типу рослини та її будови. Однак є і універсальний варіант, який підійде для будь-якої орхідеї. Але про це трохи пізніше.

Типи зростання орхідей

Орхідеї можуть бути моноподіальними і симподіальними.

У моноподіальної орхідеї є лише одна верхівкова точка зростання і одне вертикально наростаюче стебло. Така орхідея зростає тільки вгору, а не в ширину, що значно скорочує способи її розмноження. До таких орхідей, наприклад, відносяться фаленопсис, ангрекум, аерангіс, ванда, гастрохілус.

Симподіальна орхідея зростає не тільки у висоту, але і в ширину за рахунок того, що на її корінні постійно утворюються нові точки зростання — пагони або так звані псевдобульби. Усі вони об’єднані корінням, яке за потреби можна розділити. Зокрема, це можливо для таких орхідей, як цимбідіум, каттлея, онцидіум, камбрія.

Розмноження орхідей у домашніх умовах

Як ми вже згадали, залежно від типу будови орхідеї, їй може підійти певний спосіб розмноження (іноді — кілька способів). У домашніх умовах орхідеї можна розмножувати вегетативними способами. Розглянемо їх докладніше.

Розмноження орхідеї квітконосом

У цього способу є й інші, синонімічні назви — розмноження стебловими нащадками, розмноження бічними пагонами. Зазвичай використовують вираз «розмноження «дітками»».

Це найпоширеніший спосіб з усіх існуючих, оскільки підходить для багатьох орхідей — дендробіуму, каланти, катазетума, тунії, а також фаленопсиса фіалкового і фаленопсиса Люддеманна. У двох останніх стеблові паростки з’являються на квітконосі, і коли у них утворюються 2-3 листки і власне коріння, їх можна відокремити та вирощувати як самостійні рослини. За тим же принципом відокремлюють і бічні пагони у симподіальних орхідей, але у цьому випадку рослина ще повинна встигнути сформувати власну бульбу — тільки тоді її слід відокремлювати.

Відділення стеблового нащадка разом із материнською бульбою у симподіальних орхідей в окремих випадках може занапастити обидві рослини.

Догляд за молодими орхідеями після їх відділення від материнських рослин нічим не відрізняється від догляду за дорослими рослинами. У період вегетації їм слід приділяти більш пильну увагу, ніж під час біологічного спокою. За правильного догляду нова рослина заквітне за 2-3 роки.

Для того, щоб прискорити виникнення бічних пагонів у названих вище фаленопсисів, потрібно деякий час утримувати ці орхідеї за температури, близької до 30° С, а також забезпечити їм постійну вологість повітря. Якщо це не допомогло, можна обробити сплячі бруньки стимуляторами зростання, наявність яких потрібно уточнювати у спеціалізованих магазинах.

Розмноження орхідеї живцями

Цей спосіб здебільшого підходить для симподіальних орхідей. Для живцювання вибирають стебла висотою близько 10 см, які містять 2-4 бруньки. Живцювати орхідеї можна і частинами бульб: у цьому випадку 2-3-х-річні бульби відокремлюють від рослини і розрізають на декілька частин так, щоб на кожній з них був хоча б один вузол з добре розвиненою брунькою. Зрізи живців обробляють товченим деревним вугіллям і підсушують протягом 2-3 днів, а потім поміщають у вологий мох-сфагнум і вкривають поліетиленовим пакетом. Таку саморобну тепличку щодня провітрюють, а температура у приміщенні при цьому має бути не менша за 20° С. При дотриманні всіх умов за 1-2 місяці зі сплячих бруньок з’являться нові рослини.

Деякі квітникарі стверджують, що моноподіальні орхідеї також можна розмножувати живцюванням, використовуючи для цього квітконіс. Місце зрізу обробляють подрібненим деревним або активованим вугіллям. Потім квітконіс ділять на кілька частин так, щоб на кожній з них залишалося два вузли. Кожен із живців можна поставити у мох за аналогією з живцями симподіальних орхідей, а можна поставити у посуд з водою, додавши у неї трохи комплексних мінеральних добрив і таблетку активованого вугілля. Воду потрібно доливати, якщо вона буде випаровуватися. Для того, щоб поміщений у воду кінчик квітконоса не почав загнивати, його періодично потрібно трохи вкорочувати. Якщо квітконіс фізично здатний зробити бічні пагони, то при такому догляді вони з’являться вже за 2-3 місяці. Після утворення в останніх від 3 до 5 власних корінців нові рослини відокремлюють від квітконоса і висаджують в окрему ємність.

Розмноження орхідеї діленням куща

Цей вид більше підходить для отримання пагонів у симподіальних орхідей, адже для того щоб розділити кущ на кілька частин, потрібно, щоб у кожної з них було коріння.

У випадку з орхідеями, що мають псевдобульби, взагалі все легко. Після вилучення рослини з горщика і звільнення коріння від субстрату кожну з таких псевдобульб за допомогою гострого ножа або секатора обережно відокремлюють від материнської рослини разом з її власною верхівкою і частиною коріння. Якщо деякі псевдобульби ще недостатньо зміцніли або відокремити кожну з них немає можливості, то можна залишити на кожній відокремлюваній частині по дві-три псевдобульби.

Рослини, отримані у результаті такого поділу, висаджують у традиційний для орхідей субстрат і доглядають за ними так само, як до цього доглядали за материнською рослиною, з якої вони були одержані. При цьому необхідно часто обприскувати молоду рослину, оскільки при розмноженні вона позбулася частини кореневої системи. Поки молоді орхідеї не зміцніють, для них також можна використовувати кімнатну тепличку.

При розмноженні орхідеї діленням куща слідкуйте за тим, щоб на відокремлених частинах було якомога менше старих псевдобульб, оскільки вони більш слабкі і пагони з них будуть зростати значно повільніше, ніж з молодих.

Фахівці стверджують, що діленням куща можна спробувати розмножувати і моноподіальні орхідеї. Для цього на орхідеї має бути близько 10 листків. Такий кущ розрізають приблизно навпіл, при цьому важливо, щоб на верхній частині обов’язково було повітряне коріння. Місця зрізу присипають деревним вугіллям. Потім верхню частину висаджують у субстрат для орхідей і вирощують за звичною схемою. Нижню частину переставляють у більш вологе місце і регулярно обприскують.

Для того щоб прискорити процес утворення бічних пагонів у моноподіальних орхідей, можна видалити у них кілька нижніх листків і обприскати сплячі бруньки розчином Кінетину з розрахунку 750 мг на 1 л води. Таку обробку потрібно провести двічі з інтервалом у 5-10 днів. Якщо знайти Кінетин не вдалося, скористайтеся тим стимулятором зростання, який у вас є.

Насіннєве розмноження орхідей

Цей вид розмноження орхідей є більш відокремленим, оскільки у більшості випадків його застосовують у промислових масштабах, а у домашніх умовах такий експеримент майже завжди приречений на провал, адже для успішного вирощування орхідей з насіння останнє повинне бути поміщене у стерильне живильне середовище із чітко визначеною температурою. За сприятливих умов насіння почне проростати не раніше, ніж за три місяці, а повноцінні паростки дасть приблизно за пів року. Висаджувати нову рослину у окремий горщик рекомендується тільки за рік-півтора.

Якщо орхідеї — постійні вихованці у вашій домашній колекції рослин, і ви вважаєте себе досвідченим квітникарем, спробуйте використати кожен з перерахованих нами способів і оцініть, який вам більше підходить.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *