Головні секрети пересадки кімнатних рослин, щоб добре прижилися.

Щоб кімнатні рослини почували себе добре, важливо вибрати потрібний субстрат і відповідний горщик.

Залежно від виду рослин пересадку роблять щороку або раз на кілька років. Ця процедура важлива тому, що рано чи пізно земля виснажується, її потрібно замінювати на свіжу. Крім того, це сприяє поліпшенню аерації землі в горщику. Необхідно пересаджувати рослини, якщо закисла земля або загнили коріння, коли земляний ком пронизаний корінням настільки, що вони пробилися через отвори внизу горщика.

Щоб кімнатні рослини почували себе добре, важливо не тільки правильно їх пересадити, але і вибрати потрібний субстрат і відповідний горщик.

Коли пересаджувати рослини

Коли зі стану спокою рослина рушає в зростання, її час пересаджувати, однак якщо вона у вас навесні цвіте, треба обов’язково дочекатися закінчення цвітіння. Якщо зробити це раніше, великий ризик пошкодження молодих пагонів.

Хвойні рослини рекомендують пересаджувати на початку літа, тоді ж пересаджують азалії та камелії. Цибулинні пересаджують після закінчення періоду спокою. Кактуси, зазвичай, перевалюють, але якщо мова йде про пересадку, то краще це робити на початку зими.

Молоді рослини пересаджують щороку, дорослі — раз на кілька років, а от пальми в діжках можна не пересаджувати до 10 років.

Види пересадки

  • Залежно від того, скільки землі було замінено, розрізняють кілька видів пересадки:
  • повна, коли замінюють всю землю, очищаючи коріння рослини від старої;
  • неповна, коли якась частина старої землі залишається на коренях рослини;
  • заміна верхнього шару землі.

Близький до пересадки прийом — перевалка, найменш травмуючий спосіб, який застосовується тоді, коли рослині просто малий горщик, тобто, коріння обплели весь земляний ком і вилазять з горщика. В принципі, перевалку за потреби можна робити в будь-який час року.

При пересадці розвиток рослини може бути ненадовго призупинено, а при перевалці такої затримки не відбувається.

Вибираємо горщик

За розміром вибирайте горщик так, щоб старий вільно входив у новий, або новий горщик повинен бути на 3-5 см більше старого в діаметрі.

Існують три типу ємностей для посадки рослин: горщик, кашпо і контейнер. Зверніть увагу, що в горщику є дренажні отвори, а в кашпо їх немає, тому не переплутайте їх при покупці. Горщик вставляється в кашпо. У контейнерах, зазвичай, теж суцільне дно. В ньому розміщують кілька горщиків або садять кілька рослин.

Ємності для квітів найчастіше виготовляють з глини або пластика. Ті й інші мають свої переваги і недоліки.

Переваги глиняних горщиків

Глиняні горщики важкі, тому їх складніше перекинути. Глина має пористу структуру, а тому зайва волога краще випаровується.

Однак, глиняні горщики легко розбиваються при падінні. Пориста структура знижує довговічність горщика, і коли пори забиваються мінеральними солями, очистити їх часто буває неможливо. Ґрунт в такому горщику швидко висихає, але цього можна уникнути, якщо горщик покритий глазур’ю. Ємність з глини дорожче, ніж з пластику.

Переваги пластикових горщиків

Легкі і майже не ламаються при падінні. Добре утримують вологу, тому рослину можна рідше поливати. Вибір значно ширший і за формою, і за кольором, а також їх легше мити.

Проте, при надмірному поливі може загнити коріння, а ґрунт — закиснути. Влітку горщик швидко нагрівається.

Іноді рослини саджають у дерев’яні діжки або ящики. Вони не так сильно нагріваються на сонці, повільніше остигають при різкому перепаді температури, однак від води дерево може розбухнути або потемніти.

При правильному догляді більшість кімнатних квітів добре росте і в глиняних, і в пластикових, і в дерев’яних ємностях.

Вибираємо землю

Для рослин використовують спеціальні готові суміші, які продаються у магазинах. Асортимент досить широкий і часом буває складно підібрати потрібну суміш для вашої рослини. Щоб ґрунт в горщику з рослиною не ущільнювалися, в готові суміші додають грубозернистий пісок, невеликі камінчики, тирсу, деревне вугілля і навіть кульки пінопласту.

При покупці готової суміші зверніть увагу на те, для якої рослини вона призначена, які добрива вже додані, на її склад і кислотність, терміни придатності. Вибирайте суміші від перевірених виробників.

Якщо ви не знайшли суміш конкретно для вашої рослини, можна підібрати іншу, але рекомендовану для цього ж сімейства. Розкрити упаковку краще до пересадки, адже азот, що накопичився за час зберігання, повинен випаруватися, інакше можуть постраждати коріння рослини.

Не використовуйте для посадки та пересадки кімнатних рослин звичайну садову землю, бо вона може не підійти за складом, а також найчастіше заражена шкідниками або хвороботворними організмами, які в домашньому теплі активно розмножуються і шкодять рослині.

Якщо у вас немає можливості купити готову землю, то обов’язково стерилізуйте садовий субстрат: зволожите і пропарте його в духовці протягом години при температурі близько 80-100 градусів. До речі, досвідчені квітникарі рекомендують стерилізувати і готові суміші, адже не завжди можна покладатися на чесність виробника.

Правила пересадки кімнатних рослин

Підготуйте горщик. Вимийте його, якщо він використовувався раніше. Глиняний горщик замочіть на ніч у воді, щоб позбутися від обпаленого вапна, який при з’єднанні з водою утворює шкідливі для коренів з’єднання.

На дно горщика насипте дренаж: керамзит, шматочки цегли або черепки. Засипте дренаж невеликим шаром землі.

Добре полийте рослину, приблизно через годину обережно, притримуючи її разом із земляною грудкою однією рукою, переверніть горщик. Другою рукою акуратно зніміть горщик із земляного кома. Щоб було легше їх відокремити, можна легко постукати краєм горщика об тверду поверхню. У епіфітних рослин горщик краще розбити, адже при відділенні коренів їх легко пошкодити. При пересадці великої рослини, яка росте в дерев’яному горщику, знімають обручі, а потім дерев’яні частини.

Руками або загостреною паличкою обережно очищають коріння рослини від верхньої землі, намагаючись не пошкодити їх. Загнилі коріння видаляють. Якщо ви все-таки пошкодили корінь рослини, то присипте зріз товченим вугіллям.

У новий горщик опускають рослину на шар землі так, щоб коренева шийка була трохи нижче країв горщика. Проміжки між старим земляним комом і стінками горщика заповніть новим зволоженим субстратом. Ущільніть землю навколо кома, поступово підсипаючи ще, поки її рівень не досягне основи стебла.

Полийте рослину. Зверніть увагу, що деякі рослини, які звикли до сухості ґрунту, не потрібно поливати після пересадки, їх просто садять в злегка зволожений субстрат. До них відносяться валлота, орхідеї, товстолисті, кактуси.

Виконати перевалку рослини набагато простіше. При пересадці видаляють до половини земляного кома, а при перевалці його цілісність не порушують.

Іноді пересадка рослини небажана, особливо для великих екземплярів, тоді допускається заміна верхнього шару землі на свіжий, до 5 см в глибину. Землю обережно розпушують, видаляють, додають нову і злегка ущільнюють її.

Можливі помилки

Не потрібно пересаджувати рослину в посуд «із запасом», тобто набагато більшого розміру, ніж потрібно їй на даний момент. У такій ситуації відбувається вилуговування землі, загнивання коріння, зупинка в рості, відсутність цвітіння і навіть загибель рослини. Багато хто вважає, що для рослин підійде будь-який ґрунт, лише б він був поживним — це не так. Для кожної рослини потрібен ґрунт з підходящим саме для неї складом!

Для деяких рослин тіснота може бути корисна. Наприклад, епіфітні орхідеї звикли, що їх коріння знаходяться в тісноті.

При пересадці на ці винятки з правил варто звертати увагу.

Не робіть одночасно з пересадкою обрізку рослини, так їй буде складно впоратися з двома травмами одразу.

Бажаємо вам удачі в догляді за своїми зеленими вихованцями. Нехай вони будуть міцними, здоровими і викликають захоплення своєю красою!

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *