Варто знати! Чому не варто збивати температуру нижчу 38°С!

При поганому самопочутті — появі кашлю, ознобу, болю в горлі, підвищенні температури, — людина звертається до лікаря. Коли фахівець призначає лікування, він уточнює, що приймати жарознижувальні засоби можна, тільки якщо показники на градуснику перевищили 38°С. Це правило стосується і дітей, і дорослих.

На жаль, багато людей нехтують ним і починають пити таблетки навіть при незначній температурі 37°С. Це дія не приносить організму нічого, крім шкоди.

Чому піднімається температура

Поява температури — процес, який запускається у відповідь на проникнення всередину організму вірусів та збудників інфекції. Будь-яка людина атакується бактеріями і вірусами щодня, але, коли при зниженні імунітету їм вдається закріпитися й почати активне розмноження, це призводить до виділення особливих речовин — пірогенів. У відповідь імунна система дає тілу сигнал про підвищення температури.

Цей процес дуже важливий, оскільки організм створює несприятливі умови, в яких бактерії і віруси не мають можливості розмножуватися. Лімфоцити та інші захисні агенти активно працюють, організм інтенсивно бореться за своє одужання.

Як працюють жарознижувальні засоби

Пірогени стимулюють утворення простагландину Е. Саме він посилає в головний мозок сигнал про запуск підвищеної температури. Жарознижувальні препарати розривають цей ланцюжок, і температура падає протягом 1-1,5 годин. Також вони володіють і протизапальним впливом.

Невиправданий прийом жарознижувальних чинить негативний вплив на стан нирок і серця. Якщо використовувати їх при 37-37,5°С, імунна система ослабне. Вона так і не навчиться давати відсіч збудникам інфекції. Власні антитіла не виробляються, при цьому віруси та бактерії всередині організму продовжують свою руйнівну роботу. В деяких випадках це може призвести до того, що і пацієнт, і лікар пропустять розвиток ускладнень. Наприклад, буде упущений момент, коли при звичайному ГРВІ почне розвиватися пневмонія, адже її основні симптоми виявляться заглушені таблетками.

Коли можна збивати температуру

При яких показниках на градуснику можна братися за сиропи і пігулки? Якщо температура перевищила відмітку 38,5°С. Для дітей у віці до 1 року поріг становить 38°С. До цього потрібно дати організму шанс поборотися з інфекцією самостійно.

Однак у ряді випадків високу температуру збивати потрібно обов’язково:

  • температура піднялася вище 39°С і продовжує зростати;
  • хворий, незалежно від його віку, схильний до фебрильних судом — у цьому випадку не можна дозволяти температурі підніматися вище 38°С;
  • у хворого діагностовано кардіологічні або неврологічні захворювання.

Існують загальні рекомендації, яких необхідно дотримуватися, якщо з’явився жар:

  • Не можна обтирати тіло спиртом або іншими рідинами, що містять спирт: це може привести до інтоксикації організму. Категорично заборонено проводити таку процедуру дітям.
  • Потрібно якомога більше пити, але питво не повинне бути солодким. Оптимальний варіант — теплий морс без цукру.
  • Приміщення, в якому перебуває хворий, необхідно регулярно провітрювати, щоб забезпечити постійний приплив свіжого вологого повітря. При цьому потрібно стежити, щоб в кімнаті не утворювалося протягів.

Є ситуації, у яких при підвищенні температури не можна лікуватися вдома, а потрібно негайно викликати швидку допомогу. До них відносять жар, який супроводжується сплутаністю свідомості, непритомністю, блювотою і сильними болями в шлунку.

Вибір жарознижувальних засобів теж важливий, особливо для молодших членів сім’ї. Маленьким дітям можна приймати далеко не всі жарознижувальні. Наприклад, популярний в народі та недорогий аспірин категорично не рекомендується давати дітям до 12 років. Це пов’язано з ризиком токсичного ураження головного мозку і печінки. Аспірин має велику кількість побічних ефектів, серед яких є подразнююча дія на слизову оболонку травної системи та вплив на згортальну систему крові. Тому для дітей краще всього підібрати інший препарат. Конкретна назва та дозування повинен вказати педіатр після очного огляду маленького пацієнта.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *