Дев’ять показників крові, які розкажуть про вас все

Чим би ви не захворіли, першим аналізом, на який відправить вас грамотний лікар, буде загальний (загальноклінічний) аналіз крові, розповідає наш експерт – кардіолог, лікар вищої категорії Тамара Огієва.

Кров для загального аналізу береться венозна або капілярна, тобто з вени або з пальця.

Первинний загальний аналіз можна здавати не натщесерце. Розгорнутий же аналіз крові здається тільки натщесерце.

Для біохімічного аналізу крові доведеться здавати тільки з вени і обов’язково натщесерце. Адже якщо ви вип’єте з ранку, скажімо, каву з цукром, неодмінно зміниться вміст глюкози в крові та аналіз буде неправильним.

В ідеалі кров на загальний аналіз крові рекомендується здавати після короткого відпочинку, так як при хвилюванні і фізичній напрузі можуть змінюватися деякі показники.

Грамотний лікар обов’язково врахує вашу стать і фізіологічний стан. Наприклад, у жінок під час “критичних днів” збільшується ШОЕ і зменшується кількість тромбоцитів.

Загальний аналіз дає більше інформації про запалення і стан крові (схильності до тромбів, наявності інфекцій), а біохімічний аналіз відповідає за функціональний і органічний стан внутрішніх органів – печінки, нирок, підшлункової.

Показники загального аналізу:

1. ГЕМОГЛОБІН (Hb) – пігмент крові, міститься в еритроцитах (червоних кров’яних тільцях), основна його функція – це перенесення кисню від легенів до тканин і виведення вуглекислого газу з організму.

Нормальні значення для чоловіків 130-160 г / л, жінок – 120-140 г / л.

Знижений гемоглобін буває при анеміях, крововтраті, прихованій внутрішній кровотечі, при ураженні внутрішніх органів, наприклад, нирок і т.д.

Підвищуватися може при зневодненні організму, при захворюваннях крові і деяких видах серцевої недостатності.

2. ЕРИТРОЦИТИ – клітини крові, містять гемоглобін.

Нормальні значення (4.0-5.1) * 10 в 12-го ступеня / л і (3.7-4.7) * 10 в 12-го ступеня / л, для чоловіків і жінок відповідно.

Підвищення еритроцитів в крові буває, наприклад, у здорових людей на великій висоті в горах, а також при вроджених або придбаних пороках серця, хворобах бронхів, легенів, нирок і печінки.

Підвищення може бути пов’язано з надлишком стероїдних гормонів в організмі. Наприклад, при хворобі і синдромі Кушинга, або при лікуванні гормональними препаратами.

Зниження – при анемії, гострої крововтрати, при хронічних запальних процесах в організмі, а також на пізніх термінах вагітності.

3. ЛЕЙКОЦИТИ – білі клітини крові, вони утворюються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах. Основна їхня функція – захист організму від несприятливих впливів. Норма – (4.0-9.0) х 10 в 9-го ступеня / л. Перевищення говорить про наявність інфекції і запалення.

Існує п’ять видів лейкоцитів (лімфоцити, нейтрофіли, моноцити, еозинофіли, базофіли), кожен з них виконує певну функцію. При необхідності роблять розгорнутий аналіз крові, який показує співвідношення всіх п’яти видів лейкоцитів.

Наприклад, якщо рівень лейкоцитів у крові підвищений, розгорнутий аналіз покаже, за рахунок якого виду збільшилася їх загальне число. Якщо за рахунок лімфоцитів, то в організмі є запальний процес, якщо більше норми еозинофілів, то можна запідозрити алергічну реакцію.

ЧОМУ ЛЕЙКОЦИТІВ БУВАЄ БАГАТО?

Існує безліч станів, при яких спостерігається зміна рівня лейкоцитів. Це не обов’язково говорить про хвороби. Лейкоцити, як, втім, і всі показники загального аналізу, реагують на різні зміни в організмі. Наприклад, при стресі, вагітності, після фізичного напруження їх кількість збільшується.

Підвищена кількість лейкоцитів в крові (по-іншому лейкоцитоз) буває і при:

+ Інфекціях (бактеріальних),

+ Запальних процесах,

+ Алергічних реакціях,

+ Злоякісних новоутвореннях і лейкозах,

+ Прийомі гормональних препаратів, деяких серцевих препаратів (наприклад, дигоксину).

А ось знижена кількість лейкоцитів в крові (або лейкопенія): такий стан часто буває при вірусній інфекції (наприклад, при грипі) або прийомі деяких ліків, наприклад, анальгетиків, протисудомних.

4. ТРОМБОЦИТИ – клітини крові, показник нормального згортання крові, беруть участь в утворенні тромбів.

Нормальна кількість – (180-320) * 10 в 9-го ступеня / л

Підвищена кількість буває при:

хронічних запальних захворюваннях (туберкульоз, виразковий коліт, цироз печінки), після операцій, лікуванні гормональними препаратами.

Знижений при:

дії алкоголю, отруєнні важкими металами, хворобах крові, ниркової недостатності, захворюваннях печінки, селезінки, гормональних порушень. А також при дії деяких ліків: антибіотиків, сечогінних, дигоксину, нітрогліцерину, гормонів.

5. ШОЕ або РОЕ – швидкість осідання еритроцитів (реакція осідання еритроцитів) – це одне і те ж, показник перебігу хвороби. Зазвичай ШОЕ збільшується на 2-4 доби захворювання, іноді максимуму досягає в період одужання. Норма для чоловіків – 2-10 мм / год, для жінок – 2-15 мм / год.

Підвищений при:

інфекціях, запаленнях, анемії, хворобах нирок, гормональних порушеннях, шоці після травм і операцій, при вагітності, після пологів, під час місячних.

знижений:

при недостатності кровообігу, анафілактичний шок.

Показники біохімічного аналізу:

6. ГЛЮКОЗА – її має бути 3,5-6,5 ммоль / літр. Зниження – при недостатньому і нерегулярному харчуванні, гормональних захворюваннях. Підвищення – при цукровому діабеті.

7. ЗАГАЛЬНИЙ БІЛОК – норма – 60-80 грамів / літр. Знижується при погіршенні роботи печінки, нирок, недоїданні (різке зниження загального білка частий симптом того, що жорстка обмежувальна дієта явно не пішла вам на користь).

8. ЗАГАЛЬНИЙ Білірубін – норма – не вище 20,5 ммоль / літр показує, як працює печінка. Підвищення – при гепатитах, жовчо-кам’яної хвороби, руйнуванні еритроцитів.

9. креатиніну – має бути не більше 0,18 ммоль / літр. Речовина відповідає за роботу нирок. Перевищення норми – ознака ниркової недостатності, якщо не дотягує до норми – значить, потрібно підвищувати імунітет.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *