Перевір себе: 9 ознак непереносності глютену, про які важливо знати кожному

Глютен називають тихим вбивцею, тому що він може завдати шкоди всьому організму. Іноді людина навіть не усвідомлює наслідків його вживання.

Тому краще перевірити, чи чутливі ви до наявності клейковини в їжі.

Найголовніші симптоми непереносності глютену.

1. Проблеми зі шлунково-кишковим трактом

Головні ознаки пов’язані з роботою кишківника: нудота, здуття живота, діарея, біль в животі й навіть закрепи. Часто люди асоціюють ці симптоми з іншими захворюваннями. Іноді лікарі помилково діагностують синдром подразненої товстої кишки. Дослідження підтверджують, що 10-15% населення світу страждає від цього захворювання. Однак ті ж симптоми можуть мати люди з непереносністю глютену, і через неправильний діагноз вони не отримують належного лікування.

2. Незрозуміла зміна ваги

Непереносність глютену може привести як до втрати ваги, так і до її збільшення, без видимих причин. Це відбувається через запальні процеси на клітинному рівні й порушення обміну речовин. Раптова зміна ваги може супроводжувати інші неприємні захворювання. Слід пам’ятати, що це може бути пов’язано з непереносністю клейковини, якщо присутні й інші симптоми мальабсорбції.

3. Гормональний дисбаланс

Існує пряма залежність між непереносністю клейковини й гормональними порушеннями, які можуть проявлятися як нерегулярний менструальний цикл, раптові коливання ваги, ПМС і розлади сну. Гормональні збої, викликані непереносністю глютену, можуть відбуватися під час статевого дозрівання, вагітності та менопаузи у жінок.

4. Проблеми з центральною нервовою системою

Глютен збільшує запалення і проникність кишківника. В результаті цього можуть з’явитися проблеми з концентрацією, депресія, неспокій, безсоння і втома. Деякі люди відчувають дратівливість і відчуття, що вони легко втрачають хід думки.

Згідно з дослідженням, люди, які не переносять клейковини, більш схильні до мігрені. Причини головного болю можуть бути різними. Людина, що страждає на алергію на глютен, може відчувати головний біль через 30-60 хвилин після їди.

5. Проблеми зі шкірою і нігтями

Кератоз шкіри й герпетичний дерматит – це два стани шкіри, безпосередньо пов’язані з непереносністю глютену. Симптоми включають свербіж і висипання, які можуть з’явитися на руках, тілі, обличчі, сідницях, ліктях і на лінії росту волосся. Ще один симптом – ослаблені й ламкі нігті.

6. Синдром дефіциту уваги та гіперактивності

Розладом, який також може бути пов’язаний із непереносністю клейковини, є синдром дефіциту уваги та гіперактивності. СДУГ може проявлятися як у дітей, так і у дорослих. Люди з цим розладом мають труднощі з концентрацією уваги, страждають на гіперактивність і погано керовану імпульсивність. Безглютенова дієта допоможе зменшити симптоми СДУГ.

7. Поганий стан зубів

У разі алергії на глютен погіршується абсорбція необхідних елементів і мінералів в кишківнику. Це також стосується і кальцію. Результатом цього можуть бути проблеми з зубами та порожниною рота: гіперчутливість емалі, карієс і стоматит. Якщо ви дбаєте про свої зуби, але все одно помічаєте ці симптоми, причина може бути викликана споживанням клейковини.

8. Залізодефіцитна анемія

Дуже часто цереброваскулярна хвороба діагностується через залізодефіцитну анемію. ЇЇ симптоми містять зниження об’єму крові, втому, задишку, головний біль, блідість шкіри та навіть артрит. Залізо погано засвоюється, оскільки через алергію на глютен спостерігається порушення абсорбції заліза в кишківнику.

9. Аутоімунні захворювання

Багато людей з аутоімунними захворюваннями страждають від алергії на клейковину. Целіакія – це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує власні клітини кишківника після потрапляння у них глютену. Проблема посилюється і тим, що ця хвороба збільшує ризик розвитку інших аутоімунних захворювань, таких, як тиреоїдит, хвороба печінки, хвороба Крона, діабет, вітиліго, ревматоїдний артрит і розсіяний склероз.

Як перемогти непереносність глютену?

1. Пройти тест. Лікар візьме аналіз крові та перевірить її на наявність антитіл, які зазвичай присутні в крові людей із целіакією. Перед аналізом вам необхідно включити глютен у свій раціон: це допоможе уникнути неточних результатів.

2. Виключити клейковину з раціону. Відмовтеся від виробів, що містять пшеницю, житнє борошно, булгур, манну крупу тощо.

Завжди перевіряйте склад продуктів. Надавайте перевагу тим, що містять позначку «Без глютену».

Інформація призначена тільки для ознайомлювальних і освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Даний матеріал не має науково доведеної лікувальної дії. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть у вас виникнути про стан здоров’я.

Чи помічали ви у себе будь-які ознаки з цього переліку? Поділіться з нами своїми спостереженнями.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *