Цибуля – це чисті артерії та відсутність хвороб. Як правильно вживати

Якщо хочемо мати здорову серцево-судинну систему – запрошуймо до обіднього столу цибульку. Доводилося чути від людей літнього віку, які в солідні роки зберегли ясну пам’ять і добру розумову працездатність, що їх від склерозу порятувала цибуля, яку вони з дитинства любили і споживали щодня.

Справді, в народі є таке уявлення про цибулю, і його правдивість підтверджує медична наука. А секрет полягає в тому, що цибуля нейтралізує шкідливий вплив холестерину, який зазвичай зашлаковує судини, чим заповільнює надходження з кров’ю до органів (зокрема головного мозку, серця, кінцівок) потрібних речовин. Але треба мати на увазі, що холестерин – це складна сполука. Одні його компоненти (так звані ліпопротеїди низької густини) шкодять організмові, інші (ліпопротеїди високої густини) – корисні. А деяка їжа, зокрема цибуля, часник, здатна знижувати рівень «поганого» холестерину і підвищувати рівень «хорошого». Як показують дослідження, половина цибулини чи сік з неї можуть збільшувати «хороший» холестерин на 30%. Отже, шкідливий вплив холестерину зменшується, корисний – збільшується.

Це має величезне значення не лише для профілактики атеросклерозу. Не менш важлива роль цибулі і для здоров’я серця. Адже ми полюбляємо жирну їжу, яка є причиною підвищення шкідливого холестерину в крові. Але вбиває не сам холестерин, а згусток крові, що осідає на ущільненій холестерином бляшці – тромб. Тож тромби порушують серцевий ритм і призводять до серцевих нападів та інсультів.

Цибуля – активний нейтралізатор жиру, наявні в ній речовини здатні не лише перешкоджати утворенню тромбів, а й сприяти їх розчиненню. В одному експерименті людям давали жирну їжу, зокрема вершки, вершкове масло, через деякий час аналіз крові зафіксував сповільнення функції розчинення тромбів. Але коли після цього додали в їжу 60 г цибулі, незалежно сирої, вареної чи смаженої, через 2-4 години у них шкідлива дія жиру була повністю блокована, а функція розчинення тромбів поновилася до попереднього рівня. Ще слід додати, що і в’язкість крові знижується, це ж позитивно впливає на рівень артеріального тиску. Тож якщо не можемо відмовитися від насичених жирів, то хоч вживаймо їх разом з овочами, насамперед цибулею та часником.

Багато в чому корисність цибулі та часнику для організму людини однакова. Проте у цибулі є біологічно активна речовина кверцетин, яку називають універсальним засобом проти багатьох хвороб (зокрема, запобігає тромбоутворенню). Вчені вважають, що кверцетин – один із наймогутніших протиракових аґентів (протиракову дію часнику зумовлюють інші речовини). Кверцетин нейтралізує дію деяких канцерогенів, пригнічує ферменти, які провокують ріст пухлин. Крім цієї речовини, в цибулі багато інших справляють протиракову дію.

Постійне споживання цибулі та часнику в людей знижує схильність до захворювання на всі форми раку. До того ж спостерігається певна закономірність: більше цих продуктів – менший ризик захворіти. Є припущення, що захисна доза – це 90 г на день. І ще цікаво, що найефективніше захищає зелена цибуля, відтак в ряду стоять часник, цибуля-шніт, ріпчаста цибуля (найбільше жовтих і фіолетових сортів), цибуля-порей.

Слід зазначити, що кверцетин діє заспокійливо, тому ще в Стародавньому Єгипті з допомогою цибулі знімали напруження та нормалізували сон. Тож у часи стресів не забуваймо про цибулю.

Ще одна цінна особливість кверцетину – здатність знижувати рівень цукру в крові. Точно не доведено механізм його дії, однак дослідження індійських учених, які давали учасникам експерименту сік цибулі чи сиру або варену цибулю (від 20 до 200 г), виявили: що більше цибулі – то більше знижується рівень цукру в крові. Недарма цибулю з давніх часів вважають протидіабетичним засобом.

Дослідники кажуть, що цибуля ефективна проти алергії, тому радять вживати її для запобігання сінному нежитю.

Наостанок – ще раз про антивірусну, антибактеріальну властивості цибулі. Американському президенту Джорджу Вашингтону приписують такий вислів: «Мій засіб від застуди – гаряча смажена цибуля перед тим, як лягти спати». Варто поміркувати над ним.

Лілія ЛУКАШ

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *