Німіють руки вночі? Причина – не у віці

Багатьом людям, особливо представникам старших вікових груп, знайоме відчуття поколювання, “повзання мурашок”, незручність, оніміння в руках, особливо вночі. Проте такі симптоми можуть спостерігатись в будь-якому віці.

Основною і частою причиною, через яку німіють руки вночі, є шийний остеохондроз або відкладення солей в шийному відділі хребта. Ця недуга зустрічається у 70% населення у віці старше 50 років, але процес починається вже після подолання 30-річного віку. Зараз часто остеохондроз зустрічається і у підлітків.

Серед інших причин неприємних відчуттів у руках виділяють хвороби серця і кровоносної системи, атеросклероз, атеротромбоз судин, цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, поліартрит дрібних суглобів, запалення в самих нервах, нестачу вітамінів групи В.

За відсутності будь-якої патології, оніміння в руках може виникнути через неправильно підібрану подушку або нефізіологічне положення тіла і, передусім, рук під час сну. Багато хто має звичку спати із закиненими вгору або підкладеними під голову руками, що ускладнює кровообіг у верхніх кінцівках.

Як німіють руки вночі

Неприємні відчуття можуть бути дуже різноманітними за своєю локалізацією. Дуже рідко можна зустріти оніміння усієї руки. Частіше німіє якась її частина, що повністю залежить від причини хвороби:

1. Шийний остеохондроз, спондильоз, грижа або протрузія міжхребцевих дисків шийного відділу хребетного стовпа, особливо, якщо патологічний процес локалізується в нижніх шийних сегментах (С5-С7). Саме з цієї частини спинного мозку виходять нерви, що йдуть до рук. При цьому, залежно від нервового корінця, який страждає, оніміння може локалізуватись:

 • на внутрішній поверхні руки, від плеча до кінчиків 5 і половини 4 пальців кисті (С7);
 • на задній стороні плеча і передпліччя, задній поверхні 2 і 3 пальців (С6);
 • на бічній частині руки до великого і вказівного пальців (С5).

При найпоширенішому патологічному процесі найнижчого відділу розташування оніміння може бути різним. Головний біль при шийному остеохондрозі – також не рідкість.

2. Синдром зап’ястного каналу – перетиснення нервів, які йдуть до кисті, у вузькому каналі, який утворений кістками зап’ястка. Виникає при тривалій активності, пов’язаній з однотипним навантаженням на кисті за типом згинально-розгинальних рухів (робота за комп’ютером, гра на музичних інструментах, складання деталей, конвеєр).

При цьому спостерігається оніміння усієї кисті або її частин точно нижче зап’ястка, іноді спостерігається оніміння пальців рук. Відділи руки, які розташовані вище не залучаються до патологічного процесу.

3. Поліартрит дрібних суглобів кисті. Тут характерним є наявність проявів тільки в пальцях.

4. При патології плечового або ліктьового суглобів симптоми будуть виникати у відділах верхньої кінцівки, що знаходяться нижче.

5. Цукровий діабет та інші порушення обміну речовин (хвороби печінки, нирок, ендокринна патологія). Сюди також можна віднести і зловживання алкоголем, і нікотином, оскільки механізм розвитку патології дуже схожий.

Оніміння при цьому має “висхідний” характер, розпочинається з більш віддалених відділів і поступово, з часом, “піднімається” вгору. Відбувається це відповідно до міри залучення більших судин. Уражаються, зазвичай, відразу дві руки, відчуття симетричні.

6. При гіпертонічній хворобі німота рук вночі з’являється тільки при підвищеному рівні кров’яного тиску.

7. Особливе значення має оніміння рук при захворюваннях серця. Тут слід звертати увагу на те, яка саме рука німіє. При виникненні неприємних відчуттів правої руки це можна “списати “на шийний остеохондроз (з великим відсотком ймовірності). А ось оніміння лівої руки може бути ознакою серйозних проблем з серцем, таких як стенокардія або інфаркт. Якщо оніміння лівої руки виникло несподівано, особливо вночі і не минуло впродовж години, обов’язково зверніться до лікаря.

Що робити, якщо уві сні німіють руки

1. Спробувати усунути усі можливі чинники:

 • замінити подушку;
 • вибрати зручнішу позу для сну, часто змінюючи положення, щоб не давати судинам перетискатись;
 • виключити вживання алкоголю і нікотину, особливо на ніч;
 • не займатися перед сном роботою, яка пов’язана з навантаженням на руки.

2. Вправи при виникненні оніміння рук вночі:

 • не встаючи з ліжка, лягти на спину і витягнути руки вгору, згинати і розгинати пальці 50 разів, потім
  покласти руки уздовж тіла і повторити вправу;
 • обертальні рухи в зап’ястях;
 • встати та зімкнути руки за спиною в замок, спробувати підняти їх якомога вище;
 • у легких випадках досить просто струсити руками.

3.Розслабити напружені шийні м’язи можна легким самомасажем перед сном і впродовж дня. Досить просто розтирати шию долоньками, при цьому можна користуватись протизапальними мазями.

4. При відсутності протипоказань і залежно від причини можуть бути використані фізіотерапевтичні процедури:

 • магнітотерапія для шиї;
 • фонофорез, дарсонвалізація рук;
 • парафін на кисті рук, передпліччя;
 • електрофорез з лідазою на область зап’ястного каналу.

5. Народні засоби:

1. Медовий компрес: намазати мед на ділянки рук, які німіють, тонким шаром, закутати і залишити на усю ніч, курс 7-10 процедур;

2. Багно звичайне: 5 ст.л. подрібненої сировини залити 1 склянкою яблучного оцту, настояти протягом тижня і використати для розтирань ділянок які німіють;

3. Склянка гарячої (яка не пече) води кожного ранку натщесерце допоможе зміцнити стінки судин.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *