Викликає залежність і призводить до летальних ускладнень. Він руйнує здоров’я, як алкоголь

Дослідники порівняли вплив цукру та кокаїну. Виявляється, цукор, прийнятий вперше, може стимулювати роботу мозку більше, ніж наркотик. Крім того, це «тихий вбивця», який руйнує організм, як алкоголь. На жаль, поляки все ще споживають його забагато. Ми займаємо друге місце серед європейських країн.

1. Коли цукор є більш стимулюючим, ніж кокаїн?

Журнал «Translational Psychiatry» опублікував дослідження вчених з Польської академії наук, які доводять, що перший контакт із цукром викликає величезну стимуляцію в мозку. На певних етапах навіть інтенсивніше, ніж наркотик.

Вчені з Центру дослідження пластичності нейронів і захворювань мозку BRAINCITY, що працює в складі Інституту експериментальної біології Marceli Nencki PAS, вказав на конкретні центри мозку, відповідальні за обробку подразників, пов’язаних із впливом природних нагород – солодкої їжі та наркотиків, що викликають залежність. Дослідження проводили на мишах.

Цукор може викликати залежність.  Поляки другі в Європі за споживанням

Цукор може викликати залежність. Поляки другі в Європі за споживанням (Getty Images)

– Ми хотіли показати, як мозок обробляє інформацію про винагороди, – сказала доктор Анна Бероун, автор публікації та керівник лабораторії пластичності нейронів. Цікаво, що як в організмі людини, так і в організмі миші одне місце відповідає за обробку позитивних подразників, тобто система винагороди .

Дослідники зосередилися на двох речовинах, тобто прісній воді та кокаїні. Вони розділили мишей на дві групи: одній дали доступ до свіжої питної або простої води. Друга група отримувала ін’єкції кокаїну.

Виявилося, що миші, як і люди, люблять солодкий смак.

– Наш досвід показав, що перший контакт з цукром викликав величезну стимуляцію практично в усьому мозку , а отже, не тільки в системі винагороди, – пояснює автор дослідження.

У випадку з кокаїном висновки були іншими. Перший контакт з препаратом не викликав таких змін, як у випадку з прісною водою. З іншого боку, постійний доступ до препарату призвів до стимуляції всього мозку набагато більше, ніж у випадку з цукром.

– Це свідчить про те, наскільки важливою для організму є інформація про доступ до солодкої (а отже, калорійної) їжі. Але у мишей, які мали доступ до прісної води протягом семи днів, ми не спостерігали такої глобальної активації. Після такого часу цукор для них перестав бути новим стимулом, інформація про доступ до виграшу запам’яталася , – пояснює експерт.

Крім того, дослідники помітили, що одноразове вживання цукру та кокаїну підвищує модульність мозку. Цікаво, що при повторному введенні тільки препарат зберігав підвищену модульність структур.

2. Цей тип цукру метаболізується подібно до алкоголю

Як пояснив проф. доктор хаб. медика Ґжегожа Дзіда з кафедри та клініки внутрішніх хвороб Люблінського медичного університету, цукор справді викликає залежність. Це впливає на наш мозок і викликає відчуття задоволення.

– Вживання цукру призводить до секреції гормонів винагороди – дофаміну та серотоніну – в мозку, що викликає відчуття ейфорії та задоволення, які також з’являються при вживанні стимуляторів. Солодкий смак цукру змушує нас відчувати задоволення, і люди часто люблять винагороджувати себе ним, каже проф. Спис.

– Якщо хтось у стресі тягнеться до солодкого, мозок сприймає таку їжу як винагороду. Те, що має значення для нашого мозку, — це негайне задоволення, яке забезпечується стресовим харчуванням. І це правда, що хоча цукор і має ефект звикання, він не такий сильний, як алкоголь чи наркотики, – додає експерт.

Лікар наголошує, однак, що залежність сама по собі не є найшкідливішою . Виявляється, зокрема один вид цукру впливає на організм так само, як алкоголь, і негативно впливає на роботу печінки .

– Йдеться про фруктозу, яка характеризується дуже серйозним метаболічним ефектом, подібним до алкоголю. Як і алкоголь, він метаболізується в печінці. Обидві ці сполуки використовують схожі метаболічні шляхи в організмі. Зокрема, фруктоза метаболізується в печінці через метаболічний шлях, який називається фруктозним шляхом.

Під час метаболізму фруктози в печінці вона перетворюється на тривуглецеву хімічну сполуку під назвою піровиноградна кислота.

– Як і у випадку з алкоголем, для переробки фруктози в печінці використовуються ферменти, яких немає в інших тканинах організму. Це означає, що печінка повинна сама переробляти фруктозу, що для неї є обтяжливим.

– Оскільки на відміну від глюкози, яка метаболізується в усьому організмі, фруктоза метаболізується лише в печінці . Його надмірне споживання може призвести до розвитку захворювань обміну речовин – наголошує діабетолог.

Переробка фруктози може підвищити рівень тригліцеридів у крові, що, у свою чергу, збільшує ризик серцевих захворювань .

– Надлишок цукру в раціоні – це простий крок до розвитку атеросклерозу, гіпертонії чи діабету , і кожна з цих хвороб породжує ускладнення, часто летальні. Ці ускладнення включають ішемічна хвороба серця або інсульт, – попереджає проф. Спис.

3. Польща є другою в Європі за споживанням цукру

Незважаючи на згубний вплив цукру на здоров’я, поляки є лідерами за кількістю його споживання. З доповіді на «Скільки цукру споживають європейці?» Підготовлений Продовольчою та сільськогосподарською організацією (FAO) показує, що тільки бельгійці споживають більше цукру, ніж поляки в Європі.

Третє місце в рейтингу посіла Мальта. Виявляється, статистичний житель нашої країни споживає понад 45 кг цукру на рік.

Це лише підтверджує підрахунки який ще у 2019 році повідомляв, що в нашій країні в середньому на одну людину припадає понад 40 кг цукру на рік .

“Європейці та північноамериканці є одними з найбільших споживачів цукру у світі. У Європі споживання цукру є найвищим у Західній та Центральній Європі. Бельгія (48,3 кг) має найвище споживання цукру на душу населення в Європі та одне з найвищих у у світі”, – читаємо у звіті.

«Польща (45,7 кг), Мальта (43,8 кг) і Данія (40,4 кг) є єдиними європейськими країнами, де споживання цукру перевищує 40 кг на душу населення, крім Бельгії», – зазначається.

При цьому наголошено, що дані включають не лише цукор-сирець, а й вміст цукру в продуктах.

– На жаль, зростаюче споживання цукру поляками є одним із факторів збільшення відсотка людей із зайвою вагою та ожирінням, особливо серед дітей та підлітків. У нас зараз найбільша проблема в цій групі. Зростання ожиріння пояснюється з низьким рівнем освіти – у більшості людей цукор найчастіше асоціюється з цукром, який використовується в кондитерських виробах, наприклад, у формі тортів чи інших солодощів. А цукор є скрізь, особливо в газованих або фруктових напоях , які люблять діти, але вони навіть не підозрюють, скільки в них міститься цукру, – каже проф. Спис.

Лікар додає, що зростання споживання цукру – це вже не медична проблема, а соціальна.

– Йдеться про виховання суспільства та хороші приклади, набуті вдома. Ми, як лікарі, можемо лише на певному етапі «гасити вогонь», тобто лікувати ускладнення, але ці поради мають бути системними. З раннього дитинства людина повинна усвідомлювати, що таке ожиріння і звідки воно береться. Знати, яка їжа буде хорошим поживним вибором , а яка – поганим, і тут роль відіграє не лише сім’я, а й школа, ЗМІ – підкреслює експерт.

4. Не тільки ожиріння та хвороби серця. Цукор підвищує ризик раку

Лікар-дієтолог Ганна Столінська додає, що цукор є «тихим вбивцею», який підвищує ризик розвитку раку. Також він негативно впливає на роботу кишечника.

– Цукор має найсильнішу протизапальну дію з усіх інгредієнтів харчових продуктів. Запалення, викликане надлишком глюкози, порушує, крім іншого, гормональний або вуглеводний режим і роботу багатьох органів. Звідси крок до серйозних проблем зі здоров’ям, таких як серцево-судинні захворювання чи рак,

І це стосується не тільки ракових захворювань, які пов’язані з транспортуванням їжі, тобто язика, щелепи, стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, печінки, кишечника та прямої кишки . Виявляється, надмірне споживання цукру також підвищує ризик раку грудей, яєчників, меланоми та простати.

— Цукор також смертельний для підшлункової залози. Підшлункова залоза виділяє інсулін, який швидко виділяється під впливом цукру. Підшлункова залоза реагує на надлишок цукру «втомою», що призводить до великого прогресування захворювань, наприклад діабету чи резистентності до інсуліну, – додає дієтолог.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, необхідно обмежити споживання простих цукрів до менше ніж 10% добової норми. добова потреба в енергії. Це не включає цукор, який природним чином міститься у свіжих необроблених фруктах і молочних продуктах.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *