Як дізнатися, що у вас хвора підшлункова залоза? Ознаки та симптоми, які свідчать про те, що ваша підшлункова залоза хвора

Підшлункова залоза приблизно 80 грам. Хоча це невеликий орган, він виконує дві дуже важливі функції: ендокринну (виділяє два гормони: інсулін і глюкагон) і екзокринну (виробляє панкреатичний сік).

Здорова підшлункова залоза виробляє потрібний інсулін і ферменти в потрібних кількостях і в потрібний час; він допомагає перетравлювати їжу, яку ми їмо, має більше функцій, ніж ми думаємо, і це дуже важливий орган.

Хвора підшлункова залоза не може виділяти ферменти, необхідні організму в процесі розщеплення та засвоєння поживних речовин, таких як білки, жири, деякі вітаміни та крохмаль. У цьому випадку можна говорити про екзокринної недостатності підшлункової залози.

Ця недостатність не є такою великою проблемою, завдяки препаратам, які є альтернативним джерелом ферментів, здатних допомогти процесу травлення. Однак рекомендується не покладатися на ліки, а спробувати зменшити споживання жирів.

Екзокринна недостатність підшлункової залози – ознаки, симптоми

Почнемо з основного і найбільш очевидного симптому: діареї. Коли підшлунковій залозі не вдається розщепити їжу на малі молекули, які можна переробити, вона застряє в тонкій кишці.

Так з’являється діарея, що супроводжується майже постійним здуттям живота, втратою апетиту і, як наслідок, різкою втратою ваги. Крім того, люди з цими симптомами також можуть помітити дискомфорт у лівій частині живота.

Захворювання підшлункової залози

Серед основних захворювань цього органу виділяють гострий, хронічний, спадковий панкреатит і рак підшлункової залози.

Що таке панкреатит? Які симптоми?

Панкреатит – це запалення підшлункової залози. Однією з проблем панкреатиту є те, що він не попереджає нас вчасно про симптоми, поки не стає занадто пізно і ви потрапляєте в лікарню. У 80% випадків основними причинами є вживання алкоголю або камені в сечовому міхурі.

Гострий панкреатит

Воно з’являється раптово, застаючи вас зненацька. Він супроводжується сильним болем у верхній частині живота, який також може іррадіювати вліво і вправо або в спину. Цей біль супроводжується нудотою і блювотою. У важких формах виникають лихоманка, прискорений пульс, шок і утруднене дихання.

Після 1-3 днів сильного пияцтва, під час якого за короткий час було вжито велику кількість алкоголю, ви можете очікувати такого епізоду болю. Насторожує те, що через те, що неможливо передбачити, як воно буде розвиватися, буде госпіталізація на кілька днів лікування.

Це лікування буде проводитися з метою дати підшлунковій залозі відпочити для загоєння. Госпіталізація також необхідна, щоб мати можливість швидко втрутитися в разі ускладнень.

Хронічний панкреатит

Ця форма панкреатиту розвивається з часом, мова йде про роки і роки вживання алкоголю. У цьому випадку пошкодження підшлункової залози є постійним і не може бути вилікуване ні за допомогою відпочинку органу, ні за допомогою ліків.

Хронічний панкреатит супроводжується постійними болями, погіршує якість життя. Це призводить до жирного стільця з дуже неприємним запахом, який прилипає до стінок унітазу. Крім того, це призводить до безупинної втрати ваги, діабету та недоїдання в більшості випадків.

Певною мірою можуть допомогти ферментні добавки, що приймаються під час кожного прийому їжі, дієта з високим вмістом білка та низьким вмістом жиру, а також відмова від куріння та алкоголю.

Панкреатит – ускладнення

Може з’явитися псевдокіста підшлункової залози, яка при великих розмірах може розірватися та інфікувати орган, а також некротичні тканини навколо нього, крововиливи, септицемію, хірургічне видалення інфікованої тканини.

Це також може призвести до ниркової недостатності, діалізу, порушення дихальної функції (зниження насичення крові киснем), діабету або навіть раку підшлункової залози.

Якщо ми все-таки дійшли до раку підшлункової залози, давайте трохи розвинемо тему

Рання форма раку підшлункової залози зазвичай спочатку не викликає жодних симптомів. Симптоми з’являються лише тоді, коли рак досить прогресує або поширюється за межі цього органу.

Симптоми раку підшлункової залози

Жовтяниця та супутні симптоми

Коли ми говоримо про жовтяницю, ми маємо на увазі пожовтіння очей і шкіри. Це перший симптом раку підшлункової залози і спричинений накопиченням білірубіну (темно-жовта/коричнева речовина, що виробляється печінкою).

Інші ознаки жовтяниці: свербіж шкіри, жирний, світлий стілець, який плаває в унітазі, темна сеча.

Обережно! Першими в списку причин жовтяниці є камені в жовчному міхурі, гепатит та інші захворювання печінки, а не рак підшлункової залози.

Згустки крові

Бувають випадки, коли першою ознакою раку підшлункової залози є наявність тромбу у великій вені (частіше на нозі). Мова йде про тромбоз глибоких вен, який має такі симптоми: почервоніння, біль, набряк, тепло в ураженій нозі.

На жаль, іноді частина цього тромбу може відірватися і потрапити в легені, викликаючи біль у грудях або утруднення дихання.

Біль у спині, біль у животі

Ці болі часто зустрічаються при раку підшлункової залози. Ракові пухлини, які починають розвиватися або в хвості, або в тілі підшлункової залози, можуть розростатися до точки, коли починають тиснути на сусідні органи, викликаючи біль. Рак також може поширюватися на нерви навколо підшлункової залози, викликаючи біль у спині.

Втрата апетиту і, як наслідок, втрата ваги

Це дуже поширені симптоми раку підшлункової залози, які супроводжуються нудотою та блювотою. Якщо пухлина тисне на певну ділянку, вона може частково блокувати проходження їжі. Таким чином, і нудота, і блювота, і біль, як правило, посилюються після їжі.

Цукровий діабет

Оскільки клітини, відповідальні за вироблення інсуліну, руйнуються, рак підшлункової залози може викликати діабет. Відчуття спраги, часте сечовипускання, відчуття голоду є одними із специфічних симптомів.

Збільшення печінки або жовчного міхура

Якщо пухлина блокує жовчну протоку, жовч буде накопичуватися в сечовому міхурі і збільшити його. При пальпації лікар може відчути це: велика шишка під правою грудною кліткою.

З іншого боку, якщо рак поширюється на печінку, цей орган також може збільшуватися. І в цьому випадку лікар може намацати край печінки під правою частиною грудної клітки.

Навіть якщо ви помітили один або декілька з цих симптомів, важливо пам’ятати, що це не обов’язково означає, що у вас рак підшлункової залози: ці симптоми також можуть виникати через інші захворювання.

Тому, якщо ви помітили будь-які симптоми, краще звернутися до лікаря, щоб з’ясувати точну причину.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *