Хороша стаття про те, як не втратити себе в батьківстві (і не зійти з розуму)

Дитина може вам заважати, ви можете від неї втомлюватися, а ще вона точно буде порушувати ваші кордони. Психолог Ганна Смірнова розповідає, як охороняти свій особистий простір від дітей і чому це дійсно важливо.

Коли порушується наш особистий простір, ми починаємо протестувати, дратуватися, а іноді злитися. А якщо ми зі своєю злістю ще й погано справляємося, то порушення наших кордонів може взагалі привести до втрати енергії, занепаду сил і навіть хвороб. З появою дитини ми зовсім змушені ділити свій особистий простір з нею. Спочатку свій, а потім виділити йому окремий. І це насправді дуже важливо, щоб через кілька років (а може, й раніше) не впізнати в цих коментарях себе:

  • «Я не можу спокійно сходити в туалет, діти постійно вимагають щоб я була поруч з ними!».
  • «З тих пір як народився син, особистого життя не стало. Син спить зі мною в ліжку, а чоловік пішов спати в іншу кімнату».
  • «Мої дорослі діти мене тільки нервують: приїжджають на дачу без мого відома, викидають мої речі».

Якщо в нашому дитинстві батьки (або суспільство в цілому) погано розуміли цінність особистих кордонів, то, швидше за все, ми і самі погано розуміємо, як піклуватися про них. І тим більше не можемо вибудувати з дитиною стосунки таким чином, щоб вона поступово організовувала свій особистий простір і при цьому дбайливо ставилася до нашого.

Шлях дитини починається в утробі матері. І це одне з перших і сильних порушень особистих кордонів.

Спочатку дитина займає простір всередині материнського тіла, доставляє багато клопоту і незручностей. Потім приходить в будинок і вимагає до себе ще більше уваги і нашого часу. Вимагає, щоб з нею поділилися простором, їжею, безпекою.

Це шлях, який пройшов кожен з нас. У ньому багато сенсу. Батьки дають життя і умови для існування, передають накопичений досвід для того, щоб діти, в свою чергу, передали це далі. Але чомусь цей природний процес все одно приносить багато болю і нерозуміння.

Конфлікти через порушення особистого простору будуть виникати завжди, поки батьки не усвідомлюють, що це таке, наскільки цінно і як саме вони можуть його захистити.

Ось кілька ознак, що в дитинстві про ваший особистий простір погано піклувалися:

  • ваші речі міг взяти будь-хто, а спроба захистити своє називалася жадібністю;
  • ваше тіло не було в безпеці, а хтось із дорослих вважав за можливе ставитися до вас як до речі;
  • ваш внутрішній світ частіше знецінювався або висміювався;
  • ваші спроби відстояти себе в підлітковому віці різко припинялися.

Швидше за все, в дорослому житті ви будете теж часто стикатися з порушенням меж. Більш того, ви зробите багато для того, щоб цей особистий простір практично перестав існувати. А поведінка дитини, яка шукає себе і намагається зрозуміти, що її, а що – ні, буде тільки напружувати, нервувати і дратувати.

Але можна навчитися оберігати свій внутрішній світ, а дитину навчити бути уважною до чужого і свого особистого простору.

Ось 10 порад, як навчити дитину не порушувати ваш особистий простір:

1. Прийміть той факт, що батьківство має на увазі поділ свого особистого простору з дитиною.

І це прекрасно, що у нас є влада влаштувати життя нової людини, розділити з нею свої цінності і ще раз доторкнутися до дитинства.

2. Навчіться самі цінувати свій простір.

Подумайте, що для вас є цінним. Чим ви зараз готові поділитися зі своєю дитиною, а чим – ні. Наприклад, якщо ви вибираєте спільний сон з дитиною, пам’ятайте, що інтимні стосунки з чоловіком – це цінність за яку несуть відповідальність саме дорослі, а не дитина.

3. Дайте оточуючим зрозуміти, що порушувати ваш простір не можна.

Оберігайте те, що вам важливо. Наприклад, моя косметика знаходиться в недоступному для дитини місці. мені важливо іноді працювати, тому я прошу про допомогу і чітко говорю, що мене не можна відволікати.

4. Дбайливо ставтеся до простору дитини.

Допомагайте орієнтуватися в ньому і створюйте його таким, щоб він відповідав віку. Пам’ятайте, що іграшка, яка вам здається старою, може бути найулюбленішою для сина чи дочки. І потрібно поважати цей вибір.

5. Цінуйте простір інших членів сім’ї.

Показуйте дитині на своєму прикладі, що ви не порушуєте простір домашніх. Якщо тато не дозволяє чіпати свій планшет, значить, і ви не дозволите дитині його взяти, коли тато не бачить.

6. Цінуйте своє тіло, будьте до нього уважними.

Якщо дитина намагається вас вдарити, зупиніть її. Бити не можна нікого. Якщо дитина багато часу проводить у вас на руках, користуйтеся будь-якою можливістю сісти або лягти, будьте уважні до того, як відновлюються сили.

7. Говоріть дитині, що ніхто не має право навмисно завдавати їй болю і ставитися до її тіла без належної поваги.

Тілесні покарання не припустимі саме тому, що дитина в цей момент повністю втрачає відчуття безпеки, гостро переживає безпорадність і формує ставлення до себе як до істоти, цінність якої дуже умовна.

8. Вивчайте свій внутрішній світ.

Як би страшно не було заглядати всередину себе, повірте, найцікавіша особистість у вашому житті – це ви самі. Коли ви знаєте, як саме ви влаштовані, що саме для вас цінне і важливе, вам стає набагато простіше доносити це до своїх близьких. А ще орієнтуватися, які свої цінності ви будете відстоювати. Наприклад, поки я пишу цю статтю, я відстоюю свою цінність бути професіоналом, а напередодні багато часу провела зі своєю однорічною дочкою, відстоюючи свою цінність материнства.

9. Поважайте думку дитини, її почуття та інтереси.

Якщо ви з повагою слухаєте підлітка, намагаєтеся зрозуміти, що ним керує, коли він вибирає грати в комп’ютер замість спілкування з друзями, якщо приймаєте його вибір одягу або музики, то проблем з порушенням вашого особистого простору у вас майже не буде.

10. Вчіть дитину поважати інших.

На жаль, деяким людям необхідно засуджувати і критикувати, для того щоб відчувати себе цінним. Пам’ятайте, якщо дитина чує від вас тільки критику, то вона буде сумніватися, що ви цінуєте її і свій власний світ, і, швидше за все, це призведе до порушення перш за все ваших кордонів.

Ганна Смірнова

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *