Камені в нирках – як вони утворюються та яка рекомендована дієта

Камені в сечовивідних шляхах можуть утворитися всього за кілька днів: кальцій поєднується з різними хімічними речовинами, такими як фосфор у сечі або оксалати. Така ситуація може виникнути, якщо речовини, про які йде мова, стають занадто концентрованими та твердіють.

Камені в нирках також можуть виникнути через накопичення сечової кислоти, яке виникає через дефект білкового обміну.

Сечовивідні шляхи не призначені для видалення твердих речовин, тому не дивно, що камені в нирках відходять боляче. Доброю новиною є те, що їх появи можна уникнути за допомогою дієти. Для цього дуже важливо звертати увагу на те, що ми їмо і п’ємо, керуючись кількома правилами:

1. Зволоження

Перш за все, нам потрібно зволожити організм. Рідини, особливо вода, допомагають розбавити хімічні речовини, які утворюють камені. Рекомендується мінімум 12 склянок води на день.

2. Цитрусові

Потрібно збільшити споживання цитрусових: цитрусові та їх сік можуть допомогти зменшити та заблокувати утворення каменів саме завдяки лимонній кислоті. Хороші джерела лимонної кислоти: апельсини, грейпфрути, лимони.

3. Вітамін D, кальцій

Низьке споживання кальцію може призвести до підвищення рівня оксалатів. Добре отримувати кальцій з їжі, а не з дієтичних добавок, оскільки останні пов’язані з утворенням каменів.

Ми знаходимо кальцій у сирі, молоці, йогурті, інших видах сиру, горіхах, овочах, сирі тофу, насінні та темно-зелених листових овочах.

З іншого боку, вітамін D сприяє засвоєнню кальцію. Ми знаходимо його в жирній рибі, такій як лосось, сир і яєчний жовток.

Чого слід уникати, якщо у нас камені в нирках?

1. Сіль

Підвищений рівень натрію в організмі може сприяти накопиченню кальцію в сечі, тому рекомендується уникати додавання солі в їжу. Також варто перевірити етикетку оброблених харчових продуктів, щоб дізнатися, скільки натрію вони містять.

У фаст-фуді може бути багато натрію. Також слід бути обережними з напоями, оскільки деякі овочеві соки можуть мати підвищений вміст натрію.

2. Тваринний білок

Багато джерел білка, такі як червоне м’ясо, курка, свинина, риба або яйця, підвищують рівень сечової кислоти.

Споживання підвищеної кількості білка також знижує рівень цитрату в сечі, який запобігає утворенню каменів у нирках.

Ось кілька альтернатив тваринному білку: хумус, гриби, насіння чіа, кіноа та сир тофу.

Примітка: рослинна дієта може бути ідеальною. Бажано вживати оксалат з обережністю, тому що продукти, багаті цією речовиною, можуть збільшити ризик утворення каменів у нирках.

Якщо у вас були або є камені, вам необхідно зменшити і виключити оксалати зі свого раціону. Ось деякі продукти, багаті на оксалат: чай, шпинат, солодка картопля, буряк, горіхи, шоколад, ревінь.

Якщо ви все ще їсте продукти, багаті оксалатами, поєднуйте їх з продуктами, багатими кальцієм. Кальцій з’єднується з оксалатом під час травлення, перш ніж досягти нирок.

3. Кола

Кола містить багато фосфатів, ще однієї речовини, яка може сприяти утворенню каменів у нирках. Добре зменшити споживання цукру, але ще краще повністю виключити його. Нам також потрібно зменшити споживання замінників цукру, таких як мед, сироп коричневого рису, фруктоза, кукурудзяний сироп, нектар агави тощо.

Обережно!

Якщо у вас були камені в нирках, у вас підвищений ризик отримати їх знову, якщо ви нічого не зробите, щоб запобігти їм. Ви повинні дотримуватися ліків, призначених лікарем, і ви повинні бути дуже обережними з тим, що ви їсте і п’єте.

Камені в нирках (нирковий літіаз) є хворобливим станом, але, на щастя, дієта може бути ефективним заходом їх профілактики. Слідкуйте за належним зволоженням і уникайте певних продуктів (багатих цукром і сіллю), поєднуйте продукти, багаті кальцієм, з продуктами, багатими на оксалат.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *